choroba podczas urlopu w Grecji

Choroba podczas urlopu w Grecji

Udając się na wymarzony urlop do Grecji pamiętajmy, aby poza spakowaniem niezbędnych rzeczy, zabrać ze sobą także dobrej jakości ubezpieczenie turystyczne. Przyda się ono szczególnie wtedy, gdy podczas pobytu niespodziewanie odezwie się dawna kontuzja lub pogorszy się nasz stan zdrowia.

Przykład z życia wzięty

Przypadek, który opiszę poniżej przydarzył się mojemu znajomemu podczas wspólnego urlopu na wyspie Korfu. Po przyjeździe z rodziną na wymarzony odpoczynek do słonecznej Grecji, znajomy aktywnie rozpoczął swój pobyt. Pierwszego dnia z beztroską oddawał się rekreacji na hotelowym basenie oraz na pobliskiej plaży. Drugi dzień jednak rozpoczął już z nieco gorszym samopoczuciem. Poinformował rodzinę, że słabiej słyszy na jedno ucho. Mimo wszystko z nadzieją, że chwilowy dyskomfort sam przejdzie, dalej aktywnie uczestniczył w wypoczynku. Trzeciego dnia, po przebudzeniu znajomy czuł się niestety jeszcze gorzej. Zaledwie w ciągu kilku godzin stracił słuch.

Choroba podczas urlopu w Grecji

Co teraz? Co robić? Jak kontynuować wypoczynek i zaplanowane wycieczki z dziećmi? Na szczęście znajomy posiadał polisę turystyczną, którą przed wyjazdem zawarł online. Poradziłam znajomemu, jak postępować przy zgłaszaniu szkody z ubezpieczenia turystycznego.

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia turystycznego?

Ponieważ znajomy poza utratą słuchu zaczął odczuwać uciążliwy ból, rodzina uznała, że bez pomocy lekarza, nie możliwe jest kontynuowanie urlopu. Oto, jak wyglądała procedura skorzystania z polisy turystycznej:
W pierwszej kolejności żona znajomego zadzwoniła na infolinię (numer do kontaktu zawsze widnieje na polisie) i opowiedziała, co się wydarzyło. Osoba przyjmująca zgłoszenie poprosiła o numer polisy oraz dane osoby ubezpieczonej. Następnie dokładnie ustaliła miejsce pobytu oraz zaproponowała dwa rozwiązania:

  • wezwanie lekarza do pokoju w hotelu, który zamieszkuje znajomy z rodziną lub
  • wizytę u najbliższego lekarza oraz pokrycie jej kosztów.

Znajomi ustalili wspólnie, że odwiedzą lekarza i opłacą wizytę samodzielnie, ponieważ widzieli na Korfu kilka placówek medycznych, które z daleka informowały o tym, że akceptują polisy ubezpieczeniowe turystów.

koszty leczenia w Grecji

Ile kosztowała choroba podczas urlopu w Grecji?

Postępując zgodnie z ustaleniami wybrali się do najbliżej placówki. W recepcji poproszono znajomego o dowód osobisty oraz polisę. Ponieważ polisę turystyczną posiadał na mailu, przesłał ją niezwłocznie na adres placówki. Wizyta u lekarza trwała zaledwie kwadrans. Na koniec badania znajomy dostał odpowiednie leki, przynoszące mu natychmiastową ulgę. Po konsultacji wystawiono rachunek, opiewający na kwotę 150 euro. Tak wysokiej sumy znajomy się nie spodziewał ale zgodnie z ustaleniami opłacił ją sam. Na drugi dzień, osoba przyjmująca zgłoszenie na infolinii Ubezpieczyciela, zadzwoniła do znajomego z pytaniem, jak wyglądał przebieg zdarzania i czy potrzebna jest dodatkowa pomoc medyczna. Znajomego poproszono również o podanie adresu do korespondencji, na który Ubezpieczyciel prześle formularz zgłoszenia szkody.

Jak wygląda zwrot kosztów leczenia w Grecji?

Na podstawie wypełnionego formularza Ubezpieczyciel wypłaci bowiem koszty, poniesione przez poszkodowanego. Po powrocie do Polski znajomy uzupełnił więc formularz, w którym znajdowały się standardowe informacje:

  • numer polisy,
  • dane osoby ubezpieczonej,
  • szczegóły powstania zdarzenia,
  • zestawienie kosztów poniesionych przez Adama,
  • numer konta do zwrotu kosztów.

Następnie uzupełniony formularz wraz z oryginałem rachunku za wizytę u lekarza wysłał do firmy Europ Assistance, która obsługuje szkody powstałe w ramach kosztów leczenia w Towarzystwie Generali ( bo u tego Ubezpieczyciela wykupił polisę ). Po 4 dniach otrzymał zwrot poniesionych kosztów na swój rachunek w banku.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Zabezpieczając się polisą turystyczną na okoliczność wysokich kosztów leczenia za granicą, istotne jest, aby w polisie zawrzeć najważniejsze elementy.
Co powinno się znajdować w polisie?

  • Koszty leczenia – to najważniejszy czynnik ubezpieczenia. Z tego zakresu pokrywane są koszty: pobytu w szpitalu, wizyty lekarza, przyjazdu karetki itp.,
  • Assistance – bardzo cenna pomoc przy wypadkach,
  • Odpowiedzialność cywilna – to inaczej odpowiedzialność za szkody wyrządzone innej osobie lub w rzeczach innej osoby,
  • NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadku, które pozwolą na wypłatę odszkodowania za trwały uszczerbek np. złamanie ręki,
  • Bagaż – to ubezpieczenie na wypadek kradzieży lub zniszczenia bagażu.
ubezpieczenie na podróż

Po co się ubezpieczać, wyjeżdżając na urlop?

Przede wszystkim ze względu na niebagatelnie wysokie koszty leczenia za granicą. Pamiętajmy, im bardziej egzotyczny i odleglejszy cel naszej podróży, tym wyższe koszty pomocy medycznej i specjalistycznego transportu do kraju. Ile kosztuje opieka medyczna za granicą? Sytuacja, w jakiej znalazł się mój znajomy, pozwala zrozumieć, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wypadków ani zachorowań, jakie mogą się nam przydarzyć podczas pobytu za granicą. Koszt jaki on poniósł nie był wyjątkowo wysoki, bo choroba podczas urlopu w Grecji kosztowała go 150 euro. Poszkodowany bez problemu pokrył koszty i mógł dalej kontynuować wypoczynek z rodziną. Co byłoby w przypadku, kiedy otrzymalibyśmy rachunek na 1.000 euro? Koszty drobnych urazów w Europie kształtują się bowiem przykładowo:

  • 1.000 euro za gips ręki w Austrii złamanej podczas jazdy na nartach,
  • 200 euro za zwiezienie narciarza ze stoku ze skręconą nogą w Szwajcarii,
  • 150 euro za uraz ucha w Grecji,
  • 250 euro za zwiezienie ze stoku narciarza z wybitym barkiem w Czechach.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Koszt polisy jest przeważnie dość niski w stosunku do kosztów całego wyjazdu zagranicznego. Składka za polisę zależy od wielu czynników między innymi od:

  • ilości dni wyjazdu,
  • wieku osób ubezpieczonych,
  • celu wyjazdu
  • kraju wyjazdu,
  • sum ubezpieczenia,
  • zakresu ubezpieczenia.

Polisę turystyczną można otrzymać już od 4 zł za dzień podróży.

Dlaczego polisa z biura podróży może nie zadziałać?

Biura podróży starają się nie zawyżać kosztów wycieczki kosztami polisy ubezpieczeniowej. Przez co może się zdarzyć, że sumy ubezpieczenia na takiej polisie są bardzo niskie. Przed wykupieniem takiej polisy obowiązkowo zapoznajmy się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.