podróż w pandemii

Podróż w pandemii

Planując wyjazd poza granice kraju, kiedyś skupialiśmy się na odpowiednim spakowaniu walizek czy niezbędnych dokumentów. Wystarczyło wyznaczyć cel podróży, znaleźć dobrą kwaterę i transport. Zdarzało się również w ogóle nie planować i liczyć na ciekawą przygodę. Jednak z nastaniem pandemii nasze zwyczaje podróżnicze musiały ulec zmianie.

Niepewność

Dominującym czynnikiem organizacji podróży okazała się nie tylko niepewność co do zmieniających się dynamicznie okoliczności i przepisów. Pojawił się także istotny problem dotyczący przymusowej kwarantanny. Oczywiście poza kwestiami organizacyjnymi wciąż poważne jest również ryzyko zarażenia się i ewentualnej hospitalizacji z dala od domu.

Zorganizuj podróż w pandemii

O czym zatem należy pamiętać, organizując podróż w pandemii?

 1. Sprawdźmy, do jakich krajów obowiązuje w Polsce zakaz międzynarodowych połączeń.
 2. Jeśli korzystamy z zorganizowanej turystyki, sprawdźmy czy organizator posiada pozwolenie na lot czarterowy i czy zabezpieczył uczestników w kwestii powrotu do domu.
 3. Na wszelki wypadek poszukajmy alternatywnych możliwości transportu.
 4. Zorientujmy się jak wygląda kwestia zakwaterowania w przypadku ewentualnej kwarantanny. Czy miejsce, w którym będziemy nocować nadaje się do dłuższego pobytu? Czy koszt dłuższego pobytu nie będzie przekraczał naszych możliwości finansowych?
 5. Istotną kwestią jest również przebadanie się przed podróżą i zrobienie testu na obecność koronawirusa. Czy jesteśmy pewni, że ewentualne zarażenie podczas podróży i związana z nim choroba są dla naszego organizmu bezpieczne? Czy choroby współistniejące mogą przyczynić się do ciężkiego przejścia choroby?
 6. Wybierając określony kraj na cel podróży zagranicznej, sprawdzajmy na bieżąco, jakie regulacje prawne obowiązują podróżujących. Jakim wymogom formalnym musimy sprostać? Jakie obostrzenia obowiązują w danym kraju?
 7. Sprawdźmy, jakie instytucje kultury w kraju, który chcemy odwiedzić zostały wyłączone z użytku dla zwiedzających podczas pandemii.
 8. Wybierzmy odpowiednią polisę ubezpieczeniową na podróż. Zabezpieczmy się w ten sposób przed kosztami, jakimi może nas zaskoczyć pandemia w obcym kraju.

Zabezpiecz się

Jak widać organizacja podróży w pandemii koronawirusa jest dodatkowo skomplikowana. Niestety ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację w poszczególnych państwach, nie można brać ustaleń za pewnik. Pandemia jest stanem wyjątkowym. Wyjątkowa jest zatem także podróż w pandemii. Świadomość ewentualnych konsekwencji powinna nam zdecydowanie towarzyszyć podczas podejmowania decyzji o wyjeździe poza granice kraju. Jednym z elementów świadomego planowania jest dobrej jakości ubezpieczenie podróżne. Powinno ono zabezpieczyć nas na wypadek kosztów związanych z zachorowaniem na COVID-19.

Ubezpieczenie podróżne

Wybierając ofertę, sprawdźmy czy pokrywa poniższe koszty:

 • leczenia COVID-19, jako nagłe zachorowanie za granicą,
 • leczenia choroby przewlekłej (współistniejącej), która zaostrzy się w wyniku zachorowania na COVID-19,
 • kwarantanny lub izolatorium,
 • testu w kierunku COVID-19,
 • rekonwalescencji po przebyciu COVID-19,
 • transportu medycznego do Polski,
 • wcześniejszego powrotu z podróży, jeśli ktoś z bliskich zachoruje w Polsce,
 • przewozu zwłok do Polski.