ubezpieczenie na podróż

9 rad udanego wyjazdu

Tyle złotych rad podróżniczych, ilu ludzi :). Każdy z nas kieruje się bowiem innymi wytycznymi. Dla kogoś liczy się bardziej bezpieczeństwo, dla innych większe znaczenia ma nietuzinkowość albo zwyczajnie cena. Dla wytyczenia własnej ścieżki, dobrze jest zapoznać się z opiniami innych podróżników. Wbrew pozorom osoby, które często podróżują nie jadą tam gdzie „oczy widzą, a nogi poniosą”. Wyjazd poprzedzony jest zazwyczaj długim planowaniem i organizacją. Ja z reguły nie improwizuję, trzymam się określonego planu. Poniżej przedstawiam 9 rad, które mogą przydać się każdemu w podróżowaniu:

  1. Zabierz to co ważne:

Drogocenne i niepotrzebne rzeczy zostaw w domu. Ekwipunek powinien posiadać tylko praktyczne i niezbędne rzeczy. Nie jedziemy przecież na wystawę mody. Łatwiej będzie też przemieszczać się z lżejszym bagażem. Pamiętaj, to Ty będziesz go nosić przez kolejne dni.

  1. Apteczka

Posiadanie apteczki z podstawowym wyposażeniem i lekami  jest OBOWIĄZKOWE. Nie wiesz co może się przydarzyć: drobna rana, a może problemy żołądkowe?

  1. Pieniądze

Zawsze posiadaj walutę kraju, w którym się znajdujesz. Nie chodzi tu o środki na karcie, tylko o gotówkę. Banki zazwyczaj mają wysokie prowizje za przewalutowanie środków. Może się również zdarzyć, że nie będziesz mógł zapłacić kartą, ponieważ nie będzie dostępny terminal lub Twoja karta nie będzie obsługiwana. Warto zatem  posiadać banknoty i monety, którymi wszędzie zapłacisz. Oczywiście PAMIĘTAJ, aby nie trzymać całej gotówki w jednym miejscu. Najlepiej trzymać drobne w zewnętrznym portfelu, a resztę pieniędzy schować w wewnętrznych kieszeniach lub innym nieoczywistym miejscu. W razie napadu,mniej stracisz.

  1. Dokumenty

Pieniądze należy trzymać blisko, a dokumenty jeszcze bliżej. Paszport, dowód etc. miej zawsze blisko siebie. Bez pieniędzy można jeszcze przeżyć i wrócić do domu. Bez dokumentów może być z tym problem. Pamiętaj, aby zawsze oprócz prawdziwych dokumentów posiadać ksero ukryte w plecaku oraz kopię na dysku lub chmurze w Internecie.

  1. Ubezpieczenie

Każdy z nas wie, jak ważne jest bezpieczeństwo swoje i innych. Lepiej dmuchać na zimne, niż ponosić potem bardzo duże koszty związane np. z hospitalizacją lub transportem medycznym.  Warto  zatem zabezpieczyć się odpowiednim ubezpieczeniem w podróży. Pokryjemy w ten sposób koszty, które czekają nas w przypadku np. zagubionego bagażu czy konieczności zakupu lekarstw.

  1. Lokowanie produktu

Mimo, że jestem bardziej zwolennikiem łapania wspomnień, niż robienia zdjęć, to zawsze zabieram ze sobą aparat. Trzymam się jednak zasady, że aparat z nazwą  Canon czy Nikon jest bardziej atrakcyjny dla złodziei. Jeżeli jednak zakryjesz logo firmy np. nakleisz na nie taśmę w kolorze aparatu, to zmniejszysz ryzyko kradzieży.

  1. Pytania nie bolą

Miejscowa ludność – kto lepiej zna okolicę, jak nie oni? Pytaj więc i słuchaj! Oczywiście pamiętaj, aby nie być bezkrytycznym wobec rad miejscowych. Nie bój się też prosić o pomoc, jeżeli wiesz że ktoś lub coś Ci grozi. Wejdź do pierwszego sklepu i poproś o nią.

  1. Dzień do zwiedzania, noc do spania

Nie kręć się w nocy po miejscach, których nie znasz. Zwłaszcza w pojedynkę. Rozumiem, że ma to swój klimat i niektóre miejsca wyglądają piękniej w nocy. Jednak jest to kuszenie losu,  łatwo stracić orientację i się zgubić, bądź stać się ofiarą napadu.

  1. Kontakt z domem

Zawsze, kiedy ruszasz w podróż, kontaktuj się z domem. Najlepiej informuj ich o swoim położeniu. Dzięki temu, w razie ewentualnego zagrożenia, masz większe szanse na uzyskanie pomocy.


Norbert Rachel ubezpieczenia